Ból kręgosłupa podczas ciąży

Ponad połowa kobiet w ciąży odczuwa ból w dolnej części pleców. Pojawia się on zwykle między piątym a siódmym miesiącem ciąży, jednak u niektórych kobiet może wystąpić dużo wcześniej. Ból kręgosłupa jest wynikiem wzrostu wagi, zmiany położenia środka ciężkości oraz zmian hormonalnych.

Najczęściej u kobiet ciężarnych pojawiają się dwa rodzaje bólu w dolnej części pleców i okolicy krzyżowej.

Pierwszym rodzajem jest ból części lędźwiowej kręgosłupa, który umiejscawia się w okolicach talii, a jego centrum znajduje się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Drugim rodzajem bólu jest ten odczuwany w tylnej części miednicy. Ten rodzaj bólu odczuwa zdecydowanie więcej kobiet spodziewających się dziecka. Jest to ból głęboki, który odczuwa się poniżej linii tali, wewnątrz pośladków, obustronnie od kości krzyżowej. Może on rozciągać się w dół do pośladka i górnej, tylnej części uda.

Przyszłe mamy, które odczuwają ból kręgosłupa powinny unikać gwałtownych ruchów po przebudzeniu i podczas wstawania z łóżka, pochylania się w czasie chodzenia po schodach, nagłych zmian długo utrzymywanej pozycji, podnoszenia przedmiotów, pochylania się, długotrwałego siedzenia w jednej pozycji. Powinny także unikać biegów i marszów.

Na wystąpienie bólu kręgosłupa w ciąży szczególnie narażone są kobiety, które jeszcze przed ciążą miały problem z kręgosłupem, w ciąży mnogiej, otyłe lub szybko przybierające na wadze, oraz te, które mają średnią kondycję fizyczną.

Jednak bólowi kręgosłupa można zaradzić. Przede wszystkim należy ćwiczyć, wzmacniać mięśnie brzucha i pleców. W czasie ciąży można także uprawiać niektóre dyscypliny sportowe: swobodny marsz czy pływanie. Bardzo ważne jest także utrzymanie poprawnej postawy ciała. Należy także unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów, a do podnoszenia lekki przedmiotów używać odpowiedniej techniki. W czasie siedzenia wskazane jest używanie podnóżka, a także małej poduszki lub tzw. wałka lędźwiowego. By zmniejszyć ból kręgosłupa należy także spać na boku ze zgiętymi nogami, z włożoną dużą poduszką między kolanami.

Można także skorzystać z masażu na kręgosłup specjalnie przygotowanego dla kobiet w ciąży.