Kręgosłup jest jedną z najważniejszych części naszego ciała. Każdy, kto miał kiedyś problemy z kręgosłupem wie, jak bardzo utrudnia to normalne funkcjonowanie. Na ból pleców, który bardzo często wiąże się z urazami lub zwyrodnieniami kręgosłupa, skarży się coraz większa liczba Polaków. Najczęściej pacjenci skarżą się na bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i szyjnym.
Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa szyjnego wywołuje dolegliwości ze strony karku, ale może także prowadzić do osłabienia i zaburzenia czucia w obrębie kończyn górnych i dolnych, a czasem także naśladować choroby serca lub mózgu.
Szyjna część kręgosłupa jest niezwykle ważna. Część ta pełni funkcję mechanicznego wspornika, który łączy głowę z klatką piersiową, ale także odpowiada za właściwą ruchomość głowy. Z kolei fizjologiczna ruchomość kręgosłupa szyjnego zapewnia sprawne działanie aż trzech zmysłów: wzroku, słuchu i równowagi.
Odcinek szyjny kręgosłupa składa się z siedmiu kręgów, które tworzą elastyczną kolumnę łączącą klatkę piersiową z czaszką. Niestety, ale proces degeneracji kręgosłupa, na każdym odcinku, postępuje wraz z upływem lat i nie da się tego uniknąć. Chorobę kręgosłupa przyspieszają urazy. Kręgosłup na odcinku szyjnym najczęściej ulega uszkodzeniom podczas urazu komunikacyjnego zwanego obrażeniem akceleracyjnym lub urazem trzaśnięcia biczem. Najczęściej, w czasie takiego wypadku lub nawet małej stłuczki, dochodzi do naciągnięcia wiązadeł i mięśni, a także do zaburzeń stabilności kręgosłupa szyjnego. Najczęściej takie urazy dają o sobie znać przez wiele lat.
Jednak odcinek szyjny uszkodzony może zostać także u osób, które nie brały udziału w wypadku samochodowym. Bo najczęściej przyczyną dolegliwości w odcinku szyjnym, są codzienne mikrourazy i drobne przeciążenia, które są rezultatem wstrząsów mechanicznych, skokom, biegom po twardym podłożu i wielu innym. Niekorzystnie na kręgosłup działa nawet przewlekłe spanie na zbyt dużej poduszce.
Dla złagodzenia bólu kręgosłupa w odcinku szyjnym, można poddać się masażom leczniczym, a także stosować różne ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa.