Skuteczny masaż kręgosłupa

Ból kręgosłupa dokucza coraz większej liczbie ludzi w różnym wieku. Powodują go najczęściej różne zwyrodnienia, wrodzone wady, nieprawidłowa postawa, siedzący tryb życia, brak ruchu. Jednak nie zawsze, gdy kręgosłup boli, trzeba sięgać po silne środki przeciwbólowe. Doskonałą metodą przynoszącą ulgę jest masaż.

Masaż leczniczy nie jest tym samym, co zwykły masaż relaksacyjny. Masaż taki jest doskonałą formą rehabilitacji, jednak by skorzystać z jego dobrodziejstw, trzeba udać się do lekarza, który może skierować pacjenta na zabiegi.

Masaż kręgosłupa stosowany jest zazwyczaj wtedy, gdy zespolone z nim więzadła lub mięśnie przestają pełnić swoje funkcje. W sytuacji, gdy mięśnie znajdujące się po obu stronach kręgosłupa nie pracują jednakowo, są osłabione, zbyt naciągnięte lub napięte, kręgosłup traci swoją stabilność, pogarsza się postawa, a kręgi i dyski szybciej się zużywają.

Masaż leczniczy kręgosłupa ma za zadanie zlikwidowanie zwiększonego napięcia i wzmocnienie słabej tkanki mięśniowej. Jeśli jednak ktoś, wybierając się na masaż kręgosłupa, liczy, że już po pierwszym zabiegu ból zniknie, rozczaruje się. Pojedynczy zabieg nie przynosi poprawy, a po 3-5 zabiegach można nawet czuć się gorzej. Zwykle technika masażu jeszcze bardziej potęguje ból, a czasem pojawiają się jeszcze inne nieprzyjemne objawy, jak mrowienie czy pieczenie. Jednak z czasem objawy te ustępują, a po serii przynajmniej 10 zabiegów pacjent odczuwa poprawę.

Wybierając się na masaż wystarczy zabrać ze sobą ręcznik, by położyć go na stole do masażu. Masaż obejmuje nie tylko plecy, ale także pośladki i barki, a jeden masaż trwa około 20-25 minut. Wykonuje się go w kierunku przepływu krwi żylnej, czyli do serca.

Do masażu kręgosłupa stosuje się klasyczne techniki masażu. Zaczyna się od głaskania, później jest rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, a na końcu następuje wibracja. Masaż kręgosłupa nie daje całkowitej gwarancji, że bóle kręgosłupa nie wrócą. Nawet po doskonale przeprowadzonym zabiegu, ból może powrócić po jakimś czasie.