Dbaj o zdrowy kręgosłup

Na problemy z kręgosłupem skarży się coraz więcej ludzi w różnym wieku. Siedzący tryb życia, brak ruchu, nieprawidłowa postawa, zbyt ciężki plecak, powody można mnożyć. Najczęściej na uszkodzenia narażone są dwa odcinki: odcinek szyjny i lędźwiowa część kręgosłupa. To właśnie na ból pleców w okolicy krzyża i karku najczęściej skarżą się pacjenci udający się do lekarza. Zwykle w takich przypadkach kieruje się ich na lecznicze masaże lub na rehabilitację.

Problemy z kręgosłupem dotkną każdego z nas, jednak, przestrzegając kilku podstawowych zasad, możemy przez długie lata cieszyć się sprawnym i zdrowym kręgosłupem.

Podstawą jest oczywiście prawidłowa postawa, a także odpowiednia dieta, która pozwoli zachować prawidłową masę ciała.

Kolejną ważna rzeczą jest sen, a raczej miejsce, na którym śpimy. Materac, na którym śpimy powinien być twardy, ale nie na tyle, by powodował zaburzenia snu. Optymalną pozycją do spania jest leżenie równo na plecach z rękami ułożonymi wzdłuż ciała. W takiej pozycji nasze mięśnie się rozluźniają i wszystkie zwichnięcia kręgów, które mogły pojawić się w ciągu dnia, zaczynają się lekko prostować. Taka pozycja jest także zbawienna dla serca, gdyż właśnie wtedy narażone jest na minimalne obciążenia i bardziej efektywnie pompuje krew. Jednak, podobnie jak w przypadku masażu kręgosłupa, efekty nie przychodzą od razu. Dokonując zamiany, prawie każdy odczuwa początkowo bóle kręgosłupa i pleców, które znikną dopiero, gdy znikną zwichnięcia kręgów.

Inną, równie ważną kwestią jest prawidłowa postawa, zarówno w czasie siedzenia, jak i stania. Stać i siedzieć powinniśmy prosto, z wciągniętym brzuchem , wyprostowanymi plecami i lekko uniesioną do góry głową. Poważnym błędem jest zakładanie nogi na nogę, gdyż wtedy powodujemy ucisk arterii znajdujących się pod kolanami. By chronić swój kręgosłup, należy także regularnie ćwiczyć mięśnie brzucha, ponieważ mogą one odciążyć kręgosłup.

Zacznij dbać o swój kręgosłup już dzisiaj i nie narażaj siebie na ból.