Przyczyny występowania bóli pleców

Spora część polskiego społeczeństwa cierpi na różnego rodzaju bóle. Najczęściej poczekalnie przychodni zdrowotnych okupują ludzie skarżący się na bóle pleców i krzyża. U większości z nich dolegliwość ta spowodowana jest chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa.

Procesy zwyrodnieniowe prowadzą do osłabienia samego kręgosłupa, a także do pojawiania się dyskopatii, czyli uszkodzenia krążka międzykręgowego. Krążek ten, zwany inaczej dyskiem, łączy kręgi kręgosłupa, spełnia także funkcje amortyzatora. Przy dyskopatii dochodzi do wysuwania się centralnej części krążka, który może zwężać kanał kręgowy lub uciskać nerw przebiegający w pobliżu. Właśnie to wywołuje u pacjentów ból.

Uszkodzenie dysku często występuje u osób, które wykonują ciężką pracę fizyczną. Do jego uszkodzenia, a w związku z tym bólu pleców, może dojść także podczas nagłego skręcenia tułowia, gwałtownego podnoszenia ciężaru, podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych, które przeprowadzane są bez rozgrzewki.

Jednak najczęstszą przyczyną bólu pleców jest mała aktywność fizyczna, nieprawidłowa postawa ciała i otyłość. Bóle pleców pojawiają się w górnej ich części i promieniują do karku, mamy wtedy do czynienia z tzw. rwą ramieniową, a także w dolnej części i obejmują pośladki i jedną z kończyn dolnych, mówimy wtedy o tzw. rwie kulszowej lub udowej.

Niestety, ale wielu pacjentów przekonało się już, że bóle pleców i kręgosłupa mają charakter nawrotowy. Masaże lecznicze, ćwiczenia i rehabilitacja pomagają, przynoszą ulgę, jednak tak do końca nie dają pewności, że ból już nie powróci.

Jednak dyskopatia i zwyrodnienia kręgosłupa nie są jedynymi przyczynami bólu pleców. Inne choroby kręgosłupa, wywołujące ból pleców są: zapalenia, urazy, nowotwory, wady rozwojowe, a także choroby narządów w klatce piersiowej, w jamie brzusznej, miednicy małej.

Przyczyny bólu mogą także nie być związane ze stanem ciała. Ból pleców może mieć także podłoże psychiczne i mogą go wywoływać lęk czy depresja. Bólu pleców nie należy bagatelizować lecz należy zgłosić się do lekarza, który ustali przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie.