Jak sobie radzić z bólem krzyża?

Nie ma chyba dorosłej osoby w Polsce, która choć raz nie narzekała na ból kręgosłupa lub ból pleców. Źle przespana noc, nadmierny wysiłek fizyczny, zmęczenie, stres, zbyt długie przebywanie w jednej pozycji i już gdzieś boli. Najczęściej skarżymy się na ból kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. Kark i krzyż, kto z nas ich „nie czuł”? Jednak czasem jednorazowy ból przechodzi w chroniczny, a to jest już oznaką schorzenia.

Bóle w okolicy lędźwiowej zwane są zespołem kręgosłupa lędźwiowego. Z reguły ból ten nie jest promieniujący i nie wiąże się z neurologicznymi ubytkami. Przyczynami wystąpienia bólu w tej okolicy kręgosłupa są: blokady, zmiany zwyrodnieniowe, kręgozmyk ku przodowi, zmiany urazowe i pourazowe oraz przewlekłe zapalenia wielostawowe.

Bóle pleców i krzyża mogą być związane z uszkodzeniami nerwów, mięśni, kości, stawów lub narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, nerki, pęcherz moczony, prostata. Powstaje on w wyniku podrażnienia wrażliwych na ból włókien przy korzeniach nerwów lub samych nerwów.

Zespół kręgosłupa lędźwiowego zwany jest także lumbago, rwą kulszową lub postrzałem. W ostrym jego stadium, ból pojawia się nagle, gwałtownie w dolnej części kręgosłupa. Bardzo często towarzyszą mu niezdolność do poruszania się, nieodpowiednia postawa ciała, napięcie mięśni i silne bóle, które pojawiają się przy każdej zmianie pozycji. Utrudnione jest także poruszenie się. Objawem rwy kulszowej jest silny ból promieniujący z dolnej części pleców do bogi. Ból ten wywołany jest przez zakłócenia pracy nerwu kulszowego. Przyczyną tych zakłóceń są uszkodzenia lub zwyrodnienia dysków. Jednak może je także wywołać przeziębienie, stany zapalne, nowotwory kanału kręgowego i narządów miednicy, a także choroby zakaźne. Czasem rwie kulszowej towarzyszą zaburzenia czucia w nodze.

By uniknąć tak dramatycznych schorzeń kręgosłupa, trzeba odpowiednio dbać o swój kręgosłup, zbytnio go nie obciążać, a także regularnie wykonywać specjalne ćwiczenia na kręgosłup. Jednak gdy już nasz kręgosłup boli, można poddać się leczniczym masażom.